TOP

ХОМЕНКО ОТЖЕГ НА 20-ЛЕТИИ «ПАЛАЦА» (ФОТО)

Скандал с отменой концерта по телефонному звонку, а потом неожиданным разрешением на его проведение не помешал группе «Палац» собрать вечером в пятницу аншлаг в Республиканском театре белорусской драматургии. 

 

В начале выступления, приуроченного к 20-летию культовой фолк-группы, фронтмен «Палаца» Олег Хоменко выразил признательность всем тем, кто накануне сдал билеты, а потом снова их приобрел. После этого зрителям грустить уже не приходилось.

 

Сегодняшний состав группы «Палац» (фото tuzin.fm)

Встреча «гимнописцев»

Поздравить культовую группу с 20-летием пришла компания музыкантов. Среди них — дуэт «Александра и Константин» и лидер «Крамы» Игорь Ворошкевич. Последний, правда, из-за занятости порадовать своим выступлением зрителей не смог, зато вручил Олегу Хоменку бутылку, завернутую в газету.

— Карысная рэч, бо кошты падняліся на 50%. Учора апошнюю купіў, — сообщил Игорь Ворошкевич.

Взобравшийся на сцену бард Алесь Камоцкий и вовсе соорудил с Олегом Хоменко блистательный диалог.

— У нас з Алесем быў дзіўны вопыт напісання гімну хакейнага клубу «Дынама-Мінск», — проинфомировал зрителей лидер «Палаца».

— Гімнапісцы мы, — сразу же вставил слово Алесь Камоцкий.

— Яны адразу сказалі: хочам гімн з нацыянальным каларытам. Я адказаў: то будзе ў два разы танней.

— …Я толькі зараз пра гэта даведаўся, — ошарашенно прокомментировал Камоцкий.

— І хто мог стварыць сапраўды гімнічны тэкст за неверагодна кароткі перыяд? Алесь Камоцкі! — продолжил Олег Хоменко.

— Даруйце, зараз гімна спяваць не буду, — ответил тот. Кашлянув, отметил: «Гэта не заразна». — З узростам у сяброў становіцца ўсё больш і больш юбілеяў, і ўсё менш і менш хочацца на іх хадзіць. Але Алег з ўсіх маіх знаёмых музыкаў (мала таго, што мы гімнапісцы) — самы шчыры. І калі я даведаўся, што можна прыйсці (а мяне ніхто не зваў), то я тут жа і прыйшоў.

После аплодисментов бард продолжил речь.

— Думаю, Алег заслужыў большых апладысментаў, і ён іх яшчэ атрымае.

— Не, гэта табе, — был щедр Олег Хоменко.

— У мяне таксама бываюць канцэрты, — ответил Алесь Камоцкий. — Я чаму не люблю хадзіць на гэтыя юбілеі? Адну песню дадуць спець і ідзеш дадому…

«Ужо прыйшоў час песень вясёлых»

Концерт «Палаца» продолжался почти два с половиной часа. За это время группа успела исполнить под три десятка композиций. В том числе такие хиты, как «Кола грукатала», «На турэцкіх палях», «Канюшня».

В паузах Олег Хоменко постоянно шутил. Вот некоторые из его высказываний.

***

« Я заўважыў, што седзячы лепш граць. Традыцыйная беларуская манера. Вось опернаму спеваку трэба стаць, расправіць плечы. А бабулі сядуць на лавах і як заспяваюць — у суседняй вёсцы чуваць».

***

«Некалі мы знайшлі песню пра явар — «Яварок». Рокеры ў нас усё пыталі: што гэта ў вас за ява-РОК?»

***

«Паспрабуем зладзіць яшчэ канцэрт на Каляды «Палац збірае сяброў». Можа быць ён адбудзецца ў гэтым годзе. Не ведаю, можа канцэрт будзе на 200 чалавек, а можа на 20… Але на 220 — гэта ўжо электрычнасць. Будзем спадзявацца, што яна там таксама будзе прысутнічаць».

***

«У гэтай песні, якая спявалася на вяселлях, узгадваюцца і каноплі, і піва. А песня гадоў 200 таму спявалася. Як ёсць, так і ёсць».

***

«Я бываў у жанчыны, яна нешта спявала — не тое, што я хацеў. Кажу: пайду дахаты, бо ўжо месяц свеціць (у сэнсе ноч надышла). А яна адказвае: месяц не свеціць. Сонца свеціць. Месяц — лунае. На падставе гэтай размовы ў мяне з’явіўся твор. Аўтарскі, не фальклорны».

***

«Мы вырашылі: будзем стаяць пасля канцэрта да апошняга. Колькі скажаце нам аўтографаў пісаць — столькі напішам. Напішам дзеду, бабе, кату…»

***

«Можа праціснем — такую вечарыну чаму б не паказаць па БТ?»

***

«Ужо прыйшоў час песень вясёлых. Гэта я пра працяг нашай праграмы, а то нехта падумае яшчэ што…»

***

Зрительский зал театра под танцы, естественно, не рассчитан. Но на концерте «Палаца» девушки танцевали в проходах. А последние песни группы зал встречал стоя.

Руслан Горбачев, видео Сергей Сацюк, БелаПАН

Присоединяйтесь к нам в Фэйсбуке, Telegram или Одноклассниках, чтобы быть в курсе важнейших событий страны или обсудить тему, которая вас взволновала.